Noslēdzies projekts “Pastarītis var” Cērē


2021. gada augustā biedrība „Pastarītis” sāka realizēt jaunatnes iniciatīvas projektu ,,Pastarītis var”, ko finansē Eiropas Sociālā fonda projekts Nr.8.3.4.0/16/I001 ,,Atbalsts priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas mazināšanai” (PuMPuRS). 

Projektā skolēni ļoti aktīvi iesaistījās aktivitātēs, kuras piedāvāja projekts. Tie bija teātra mēģinājumi, izrādes, pikniks ar aktivitātēm svaigā gaisā, filmēšanās un filmēšana, vainagu, tērpu gatavošana, filmas montēšana un noslēguma pasākums. Par šīm aktivitātēm atbildīgā bija projekta vadītāja Evita Bērziņa, bet skatuves dekoru  gatavošana, sporta aktivitātes un sacensības palika Cēres pamatskolas sporta skolotāja Aivara Rožinska pārziņā. Tika izgatavotas četras pārvietojamas sienas ar lodziņiem, durvīm un arku, aka, klūgu žogs, kamīns u.c.  Projektā tika paredzētas ekskursijas, kuru organizēšanu uzņēmās Ilona Lazdāne. Protams, atbalsts bija arī no visām Cēres skolas skolotājām.                                                                              

Katrs skolēns atrada vismaz vienu brīvā laika pavadīšanas nodarbi, turklāt lielākā daļa piedalījās vismaz četrās aktivitātēs. Divpadsmit mēnešu laikā oficiāli bija 161 aktivitāte, bet patiesībā tās bija daudz vairāk, jo paralēli teātra mēģinājumiem, katrs varēja doties uz sporta zāli un spēlēt sporta spēles kopā ar skolotāju Aivaru. Bija gan papildus mēģinājumi, gan filmēšanās visas vasaras garumā, gan tērpu mazgāšanas, gan gludināšanas utt.

Kaut arī projektā bija paredzēts uzfilmēt filmu ,,Kaķīša dzirnavas”, jo nebija zināms, vai vispār tiks atļautas izrādes un atcelti ierobežojumi, taču par laimi pavasarī ierobežojumi tika atcelti un varēja droši darboties. Projekta laikā tika sagatavotas četras izrādes. Cits piedalījās visās četrās izrādēs un pat vairākās lomās un tā projekta laikā nācās uzstāties 11 reizes. Mātes dienai Cērē un Zentenē bija sagatavotas trīs izrādes –  ,,Maija un Paija” pēc A. Brigaderes pasaku motīviem, ,,Trīs cirvji” un ,,Daces stāsts.”  Scenārija autore, autore un režisore Evita Bērziņa. Izrādes tika gatavotas ar mērķi izcelt garīgās un patiesās vērtības  kā piedošana, līdzjūtība, empātija, darba tikums, dabas saudzēšana, ģimene, mīlestība u.c. Izrādēm bija ļoti labas atsauksmes, līdz ar to bija kopīgs prieks, ka tikām aicināti arī uz citiem pagastiem un novadiem.

Atšķirīgākā no citām izrādēm bija ,,Daces stāsts,” kuru veidot ierosināja Alisa. Viņa vēlējās kaut ko no skolas dzīves un vadītājai uzklausot arī pārējo dalībnieču vēlmes, tika izveidota izrāde. Tieši par šo izrādi, kurā tika atveidotas skolas ikdienas ainas ar otra izsmiešanu par drēbēm, par izskatu, par stāvokli sabiedrībā utt. ieinteresējās arī TV raidījuma ,,Klase” veidotāji, kuri bija  ieradušies, lai nofilmētu jauniešu aktivitātes.  Skolēniem tas bija jauns piedzīvojums, jo viņi tika intervēti, kameras bija ik uz soļa. Gala rezultātā skolēni 2022.gada septembrī LTV1 kanālā priecājās par lielisku raidījumu.

Vasara aizritēja brīvā atmosfērā pie dabas lauku sētā “Branči”,  kur projekta dalībnieki varēja piedalīties dažādās sportiskās aktivitātēs, jautrās spēlēs, samīļot mājdzīvniekus, kopīgi gatavot pikniku, nakšņot teltī un skatīties safilmētās izrādes.  Lauku sētā pavadītais laiks skolēniem bija paticis visvairāk, protams, arī izbraucieni un izrādes. Tieši lauku sētā tika safilmēta lielākā daļa kadru no filmas ,,Kaķīša dzirnavas”. Viena pēc otras ,,Branču,, mājas istabas kļuva gan par melnā runča mitekli, gan vecākās meitas tējas istabu, gan vecā ķēniņa apartamentiem, toties lapene -  par lauku virtuvi, kurā rosījās vidējā meita. Nakts tumsā, pa dārza taciņām rosījās velni ar lielo naudas lādi.  Interesanti, ka filmēšanai piekrita arī pieaugušie, jo skolēnam vizuāli būtu grūti attēlot ķēniņu, tāpēc laipni izpalīdzēja ,,Branču,, saimnieks Ēvalds. Tieši šajā projektā visneparastākie kadri nācās izspēlēt Cēres sporta skolotājam Aivaram Rožinskism, kur viņam nācās pat krist dīķī un ar slapjām drēbēm staigāt līdz pat saulrietam, lai uzfilmētu visus nepieciešamos kadrus.

Vasarā projekta dalībniekiem bija iespēja sadraudzēties ar ģimeni no Īrijas, kura tobrīd ciemojās lauku sētā, un jūlijā kopā  Pastariņa muzejā, kad pulcējās saimnieces un saimnieki, lai svinētu svētkus, kopīgi parādīt izrādi ,,Maija un Paija.”  Pastariņa muzejs skolēniem palicis atmiņā ar ļoti laipno uzņemšanu, cienastiem, kopīgu maltīšu baudīšanu pie ugunskura, ballīti, kurā visi kārtīgi izdejojās un izdziedājās, sviesta kulšanu, zirgu izjādi u.c. aktivitātēm. Protams, notika arī filmēšanās pie pirtiņas, kur tika filmēta aina ar kaķīti un jaunāko meitu. Pateicībā par jauko vasaru projekta dalībnieki pasākumā ,, Rudens saulgrieži latviskās tradīcijās” piedalījās ar izrādi ,,Kaķīša dzirnavas” pēc K.Skalbes pasaku motīviem.

Arī vasaras izbraucieni uz filmēšanas vietām skolēnus satuvināja. Ļoti pretimnākošs bija Ventspils muzejs, kas atļāva filmēšanu Piejūras brīvdabas muzejā pie skaistajām dzirnavām. Filmēšanās bija gana pārbaudījums, jo diena bija karsta un nemaz nebija viegli rūķa bārdās un vilnas cepurēs darboties. Kad vajadzīgās ainas tika nofilmētas, tad turpinājumā bija ekskursija pa muzeju un pēc pusdienas maltītes Livonijas ordeņa pils apmeklējums.  Arī Rīgas etnogrāfiskais  brīvdabas  muzejs un Jaunmoku pils  bija pretimnākoši un atļāva filmēt nepieciešamās epizodes.

Noslēguma pasākumā, kurā varēja vērot visa projekta kopsavilkumu, skaisto filmu ,,Kaķīša dzirnavas” citiem acīs bija asaras par jauki pavadīto laiku un projekta noslēgumu.  Sekoja skaļi aplausi un prieka emocijas, kā arī citu nožēla, ka  ir palaisti garām, tik jauki brīži. Kā teica paši skolēni, ja būtu tāda iespēja, tad viņi noteikti to gribētu piedzīvot vēlreiz. Lai gan projekts ir beidzies, tomēr Cēres skolas teātra pulciņš ,,Pastarītis”  šajā mācību gadā turpinās darboties nu jau ar  31 dalībnieku, bet ne tikai skolnieki labprāt spēlē teātri, bet arī skolotāji un tehniskie darbinieki ir brīnišķīgi aktieri un labprāt kopā spēlē teātri ar bērniem. Projekta vadītāja saka lielu paldies visiem, kuri atbalstīja, iedrošināja, teica labus vārdus un sniedza palīdzīgu roku!